Zasady obłsugi czytelników w czasie pandemii

Czcionka:

Załącznik do Zarządzenia nr 1/2020

Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury

w Brzezinach z dn. 12.03.2020r.

Szczegółowe Zasady Obsługi Czytelników i Użytkowników

Biblioteki Publicznej Gminy Brzeziny

w czasie stanu epidemii w Polsce

1. Biblioteka Publiczna Gminy Brzeziny wznawia pracę wypożyczalni od 4.05.2020r.    i będzie otwarta dla Czytelników i Użytkowników w godzinach  8.00 -16.00.
  2. W Bibliotece Publicznej Gminy Brzeziny obowiązuje dotychczasowy Regulamin  Korzystania z Usług z wyjątkiem zmian w  rozdziale Wypożyczanie zbiorów.
  3. Do odwołania zostaje zawieszona możliwość korzystania z czytelni i komputerów dla czytelników i użytkowników.
  4. Osoby, które mają wyraźne objawy przeziębienia tj.: katar, kaszel, stan podgorączkowy proszone są o odłożenie wizyty w bibliotece do czasu ustania objawów chorobowych.
  5. W celu ograniczenia liczby kontaktów na terenie biblioteki w danym przedziale czasowym i zabezpieczenia przed możliwym zakażeniem prosimy umawiać się na wizytę w bibliotece telefonicznie, drogą mailową lub przez komunikator FB.  Tel. 62 7698123, biblioteka-brzeziny@o2.pl, FB - Biblioteka Publiczna w Brzezinach.
  6. Wcześniejsze zamówienie książek usprawni pracę bibliotekarzy i pozwoli przygotować odpowiedni zestaw według zgłoszonego zapotrzebowania konkretnego czytelnika. Czasowo ograniczamy także ilość wypożyczonych książek do 5 sztuk.
  7. W trosce o zdrowie odwiedzających i personelu, w bibliotece może przebywać (poza personelem) tylko 1 osoba. Wyjątek stanowi rodzic z dzieckiem do lat 13. Pozostałe osoby powinny czekać w odległości przynajmniej 2 metrów od siebie.
  8. Czytelnicy i Użytkownicy odwiedzający bibliotekę proszeni są o noszenie rękawiczek i maseczek ochronnych (lub innych zabezpieczeń). W przypadku braku rękawiczek konieczne jest zdezynfekowanie dłoni zaraz po wejściu do biblioteki.
  9. Czytelnicy, którzy przyjdą oddać wypożyczone książki powinni je spakować do torby wraz z karteczką z imieniem i nazwiskiem czytelnika,  a potem odłożyć ją      w wyznaczone miejsce.
  10.  Odwiedzający bibliotekę  zostaną poproszeni o pozostanie w obrębie strefy wyznaczonej w bibliotece, bez możliwości jej przekroczenia.
  11.  Do czasu zmiany sytuacji epidemicznej i kolejnych zaleceń związanych z powrotem do normalnego funkcjonowania instytucji, zostaje ograniczony wolny dostęp do półek. Książki będą podawane przez personel biblioteki, dlatego rekomenduje się wcześniejszą rezerwację.
  12.  Wypożyczonych książek nie należy samodzielnie dezynfekować. Książki, które wrócą od czytelników, zgodnie z zaleceniem Biblioteki  Narodowej zostaną poddane kwarantannie trwającej 3 dni.
  13.  Czytelnik zostanie poinformowany, iż zwracane książki zostaną odpisane z jego konta dopiero po upływie 3 dni. Taka procedura potrwa nieprzerwanie do czasu zmiany sytuacji epidemicznej.
  14.  Powyższe rozwiązania mogą powodować  wydłużenie się czasu obsługi Czytelnika i Użytkownika biblioteki, dlatego przepraszamy za wszelkie utrudnienia i prosimy o okazanie zrozumienia i cierpliwości.
  15.  Czytelnicy i Użytkownicy, mający zastrzeżenia do powyższych zasad mogą zgłaszać swe uwagi dyrektorowi.
  16.  Czytelnicy i Użytkownicy nie stosujący się do powyższych zasad proszeni są o powstrzymanie się od odwiedzin w bibliotece do czasu odwołania zagrożenia epidemicznego w Polsce.

Dyrektor GOK

Przemysław Sułek